Wielopikselowy detektor promieniowania THz zrealizowany z wykorzystaniem selektywnych tranzystorów MOS i jego zastosowanie w biologii, medycynie i systemach bezpieczeństwa
Wykres kolumnowy uzyskany przy oświetlaniu promieniowaniem THz ośmio-elementowej linijki detektorów i użyciu zaprojektowanego scalonego układu odczytowego. Dla każdego detektora wykreślana została mediana z 2000 próbek, wiązka THz skoncentrowana była na czwartym detektorze. Napięcia mają znak ujemny z uwagi na fakt, że zaprojektowany układ odczytowy odwraca fazę przetwarzanego sygnału.
Gęstość widmowa szumu wejściowego dla jednego z kanałów scalonego układu odczytowego, zmierzona w trzech konfiguracjach: wejścia zwartego bezpośrednio do masy (kolor zielony) oraz z rezystorami 100k i 200k podłączonymi do wejścia (czerwony i niebieski).
Charakterystyczny pik laktozy z nałożonymi punktami oznaczającymi czestotliwości pracy pikseli.
Charakterystyka częstotliwosciowa detektora z anteną 325GHz.
Pomiar rozpraszania tkanin w zakresie THz zmierzony spektrometrem FTIR.
Widmo absorpcji laktozy zmierzone w szerokim zakresie czestotliwości za pomocą spektrometru TDS.
Zakłócenia interferencyjne widoczne przy pomiarze charakterystyki widmowej detektora (krzywa czarna) . Wpływ wytłumienia pasożytniczych interferencji w układzie pomiarowym poprzez optymalizację geometrii i zastosowanie pianki absorbującej (krzywa niebieska).
Pomiar transmisyjny próbek biologicznych (spektrometr TDS).
Charakterystyki częstotliwościowe detektorów w postaci tranzystorów n-MOS o różnych wymiarach sprzężonych za pośrednictwem linii koplanarnych z anteną łatową wytworzoną na 20- bądź 50-mikronowym postumencie (ponad płaszczyzną tranzystora) z fotorezystu SU-8.
Demonstrator - widok panelu użytkownika: badana próbka (w tym przypadku laktoza) jest wizualizowana na ekranie w postaci zielonego punktu. Im bliżej punkt odzwierciedlający analizowaną próbkę znajduje się środka okręgu, tym większa pewność, że to poszukiwana substancja.