Wielopikselowy detektor promieniowania THz zrealizowany z wykorzystaniem selektywnych tranzystorów MOS i jego zastosowanie w biologii, medycynie i systemach bezpieczeństwa
Celem projektu jest stworzenie nowatorskiego wielopikselowego selektywnego detektora promieniowania THz zrealizowanego z wykorzystaniem tranzystorów n-MOS zintegrowanych monolitycznie z antenami. W przypadku osiągnięcia wystarczającej selektywności planuje się wykorzystanie linijki detektorów nastrojonych na różne częstotliwości do konstrukcji specjalizowanego spektrometru do zastosowań interdyscyplinarnych, który zostanie przetestowany w obszarach biologii, medycyny i w systemach bezpieczeństwa.
Cechami takiego spektrometru będą:
W połowie lat 90-tych zaproponowano nowy rodzaj detektorów i emiterów promieniowania THz, których działanie oparte jest na wzbudzeniach plazmy elektronowej w kanale tranzystora polowego. Prace teoretyczne znalazły swój wyraz w doświadczeniach przeprowadzonych na początku lat 2000 na tranzystorach różnego rodzaju. Były to tranzystory krzemowe MOSFET z kanałem typu n wykonane w technologii CMOS oraz tranzystory typu HEMT wykonane na heterostrukturach i studniach kwantowych.
Prace teoretyczne i doświadczalne, prowadzone przez wiele grup w Europie, USA i Japonii, doprowadziły do głębszego zrozumienia podstaw fizycznych detekcji promieniowania THz przez tranzystory polowe. Ogólnie przyjętym i akceptowanym poglądem jest fakt, że detekcja promieniowania THz przez tranzystory zachodzi dzięki wzbudzeniom plazmy elektronowej w kanale tranzystora. Zakłada się, że wykorzystując silny sygnał tzw. detekcji nierezonansowej można otrzymać odpowiedź spektralnie wąską stosując odpowiednią wąskopasmową antenę sprzęgającą padające promieniowanie z kanałem tranzystora. Obecny stan zaawansowania wiedzy i technologii w zakresie tranzystorowych detektorów promieniowania THz pozwala na wytyczenie dwóch kierunków badań. Pierwszym jest konstrukcja wielopikselowego detektora zaś drugim dalsza optymalizacja rezonansowej odpowiedzi detektora.