Wielopikselowy detektor promieniowania THz zrealizowany z wykorzystaniem selektywnych tranzystorów MOS i jego zastosowanie w biologii, medycynie i systemach bezpieczeństwa
Warunkiem poprawnego działania modelowego stanowiska do badań spektralnych jest prawidłowe poprowadzenie wiązki promieniowania terahercowego z generatora do detektora. W związku z tym wykorzystany zostanie zestaw specjalnych soczewek odpowiednich do pracy z tym zakresem częstotliwości oraz ewentualnie zwierciadeł zapewniających małe straty przy odbiciu. Ponieważ promieniowanie THz jest niewidoczne dla oka ludzkiego, więc do prawidłowej konstrukcji toru optycznego wykorzystany zostanie uruchomiony w Instytucie Optoelektroniki WAT terahercowy skaner 3D. Prace nad prawidłową konfiguracja układu optycznego planuje się wykonać w trzech etapach:
a) Bazując na detektorze wzorcowym, tak aby niewiadome były tylko parametry toru optycznego.
b) Przeniesienie zdobytych doświadczeń na układ bazujący na punktowym detektorze NMOS, pochodzącym z innego projektu kierowanego przez ITE (0155/R/T00/209/09)
c) Dostosowanie optyki do ostatecznego kształtu detektora wielopikselowego np. linijki NMOS. Konieczne będzie tu zastosowanie rozwiązań pozwalających na doprowadzenie fali elektromagnetycznej do większej liczby detektorów – planowane jest użycie stolika przesuwnego.
Osobną częścią tego zadania będzie stworzenie warunków do umieszczenia na drodze wiązki promieniowania badanego obiektu. Planowane jest tu wykorzystanie możliwości jakie daje bogato wyposażone stanowisko do badań spektralnych metodą FTIR, będące częścią Laboratorium Technik Terahercowych w WAT. Umożliwia ono zbadanie zarówno mocy promieniowania rozpraszanego, jak i odbijanego pod różnymi kątami od badanej próbki.